kan sulandırıcılar ve yüz estetiği

Kan Sulandırıcı Kullananlarda Yüz Estetiği Yapılabilir mi?

20 Ağustos 2015

Kan sulandırıcı ilaç alanlarda, plastik cerrahi işlemlerinden önce ilacın bir süreliğine kesilmesi sık uygulanan bir pratiktir. Bu kişilerde, yüz ameliyatının kan sulandırıcılar kullanılırken yapılmasının kanama olasılığını arttıracağına inanılır.

Çok geniş alanlarda yapılan, özellikle liposuction içeren veya vücut şekillendirme gerektiren ameliyatlarda, gerçekten kan sulandırıcı kullanımı sorun yaratabilir.

İlgili konu: Yüz Gençleştirme

Ancak yüz ameliyatlarında yapılan yeni bir çalışma, kan sulandırıcıların kullanımının kesilmesine gerek olmadığını ortaya koydu. Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, yüz plastik cerrahisi yapılan ve bu sırada aspirin, warfarin gibi kan sulandırıcılar alan 320 hasta, ilaçları kesilen 320 hasta ile kıyaslandı. Her iki grupta da rastlanılan komplikasyon oranları birbirine oldukça yakındı. Komplikasyonların oranı dışında, şiddetleri de çok farklı değildi.

Bu çalışmadan sonra anlaşıldı ki kan sulandırıcıların kesilmesi durumunda asıl hastalıkları olumsuz etkilenebilecek kişilerde, ilaçlar kesilmeden yüze ait plastik cerrahi girişimlerini yapmak mümkün. Yüz plastik cerrahi uygulamaları denilince, deri tümörlerinin alınmasından tutun, yüzde gençleştirme ameliyatlarına kadar geniş bir spektrumdan söz edebiliriz.

Bu bulguların, plastik cerrahların çalışma pratiklerini değiştireceği söylenebilir.