burun ameliyatı ile nefes alma zorluğu gidermek

Burun Ameliyatı ile Nefes Alma Zorluğu Giderilir mi?

30 Ağustos 2015

Estetik rinoplasti aynı zamanda fonksiyonel bir rinoplasti olarak planlanabilir. Burada amaç, burnun sadece estetik sorunlarını gidermek değil, aynı zamanda fonksiyonel bir yarar sağlamaktır.

Hava yolu darlığının bulguları, nefes alıp vermede zorluk, ağızdan nefes alma, ağız kuruluğu ve koku almada azalmadır. Bu şikayetler kronikleşirse apne, uykusuzluk, tansiyon ve kalp sorunlarına yol açabilir.

İlgili konu: Ameliyatsız Burun Estetiği

Burun ameliyatlarında septumda bir eğrilik varsa düzeltilmesi, burun etlerinin küçültülmesi varsa polip ve sinus sorunlarının giderilmesi solunuma katkı sağlar. Ayrıca, burnun dış anatomisindeki bazı özellikler de nefes fonksiyonlarını etkilemektedir. İleri derecede eğri veya çökmüş burunlarda da nefes sorunlarına rastlanabilir. Bunlarda eğriliğin giderilmesi, zayıf noktaların desteklenmesi solunuma katkı sağlar.

Burun kanatlarında destek kaybı, burun ameliyatı için başvuran birçok kişide rastlanabilir. Bunlarda kanatlar septumdan alınan kıkırdak dokusu ile güçlendirilebilir ve bu da solunuma katkı sağlar.

Burun ameliyatlarından önce yapılacak ayrıntılı bir muayene sorunun daha iyi anlaşılması ve doğru çözüm yollarının bulunmasına yardımcıdır.