ameliyatsiz-gogus-buyutme

Göğüs Küçültme Ameliyatı ile Vücutta Yaşanan Değişimler

11 Ekim 2015

Memelerinin büyüklüğü ile ilgili meme küçültme ameliyatına başvuran hastalarla görüşmemiz sırasında anlatılan şikayetlerin bir bölümü estetik kaygılarla ilgili olsa da daha çok kişinin günlük hayatında yaşadığı sorunlar öne çıkar.

Omuz başında ağırlık izi, meme altında kızarıklık, kaşıntı, sırtta duruş bozukluğu, belde ağrı, giyim kuşamda zorluklar, spor yaparken yaşanan güçlükler kişiden kişiye değişen oran ve sıklıkta anlatılır.

İlgili konu: Göğüs Küçültme Estetiği İçin Nedenler

Gerçekten meme vücuttan dışarı doğru yapısı ile hem görünüşü hem de fonksiyonel yaşamı etkileyen özelliklere sahiptir. Büyümesi ve sarkması durumunda, kişi hayatını bu duruma adapte eden değişiklikler yapar. Küçültücü sütyen , baskılayıcı korseler, bazı tip giysilerle görünümünü kamufle etmek, bazı aktivitelerden kaçınmak gibi uygulamalar yaygındır.

Meme küçültme ameliyatı bu nedenle, sadece bir estetik ameliyat değil aynı zamanda fonksiyonlara, günlük hayata katkı sağlayan bir ameliyattır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra göğüs küçültme ameliyatı yapılan hastaların gerek giyim kuşam konusundaki tercihlerinde, gerekse günlük yaşam aktivitelerinde rahatlama, daha rahat spor yapabilme, sırt ve bel ağrılarında azalma, omuzdaki baskıda rahatlama gibi memnuniyet veren gelişmelerden söz ettiklerine sıklıkla rastlanır.