meme-estetigi-doktor-secimi

Yara ve Ameliyat İzleri İçin Estetik Ameliyat Ne Zaman Yapılabilir?

11 Ekim 2015

Kaza sonrası veya geçirilmiş ameliyatlara bağlı izlerin giderilmesi için başvuran kişiler ne zaman estetik müdahale olabileceklerini sıkça sorarlar. Kaza sonrası oluşan yaralar dikkati çekmektedir, kişi bu bulguların bir an önce geçmesi için bir arayış içinde ve telaşlıdır. Hızla bir estetik ameliyat olmak ister, amacı hem izlerden hem de bu şekilde yaşadığı travmanın bulgularından kurtulmaktır.

Ancak erken dönemlerde yara ve ameliyat izlerine estetik girişim yapmak genellikle doğru değildir. Yara henüz olgunlaşma aşamasındadır, kollajen lifleri düzenlenmesini tamamlamamıştır, yara güç olarak zayıf ve frajildir. Bu dönemde lokal bakımlar yaparak yaranın olgunlaşmasını beklemek ve gerekiyorsa estetik bir ameliyata hazırlamak daha doğru bir yaklaşımdır. Bu dönem içinde yara güçlenir, renk ve doku kalitesi olarak daha iyi bir duruma gelir.

Bu süre yaklaşık 6 ay ile 1 yıl kadar surer. Takiben, rengi solmuş, kollajen sentezi ve düzeni tamamlanmış izin estetik cerrahi girişimi yapılabilir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Sonrası Geçmeyen Yara İzi

Buna istisna teşkil eden durumlar da vardır. Eğer, yaranın ilk müdahalesi yanlış yapılmışsa, çok kötü bir onarım söz konusu ise, dudak, göz kapağı gibi yerlerde doku hizalanmasını bozan bir girişim söz konusu ise, beklemek yerine erken bir estetik girişim planlanmalıdır. Bu durumda yapılacak cerrahi işlemin planı da farklı olacaktır.

Yara ve izler için sadece estetik ameliyatlar yapılmaz. Kortizonlu kremler, lazer uygulamaları , silikon blok tedavileri gibi ek tedaviler de söz konusudur.