estetik ameliyat değişim

Burun Estetiğinde Son Yıllarda Neler Değişti?

25 Ekim 2015

Burun ameliyatı uzun yıllardır en popüler estetik ameliyatların başında gelmektedir. Yıllardır devam eden bu ilginin arkasında burun ameliyatlarının yüzün estetik bütünlüğüne yaptığı olumlu katkının payı büyüktür.

Peki bunca yıldır burun ameliyatları en sık uygulanan estetik işlemler olmasına karşın neden teknik arayışlar ve araştırmalar devam etmektedir? Mevcut teknikler yetersiz midir?

İlgili konu: Burun Estetiği Olan Kişiler Ne Kadar Sürede İyileşir?

Bu önemli sorulara verilecek en önemli cevap, burun ameliyatlarında hala ideal bir çözüme ulaşılamadığıdır. Çok sayıda cerrah tarafından yapılan ve uygulanması nispeten kolay gibi görünen burun estetiğinde, öngörülür ve kaliteli sonuçlar almak her zaman mümkün olmamaktadır.

Bunun nedenlerine baktığımızda; öncelikle burnun çok kompleks ve 3 boyutlu bir anatomiye sahip olduğunu görüyoruz. Milimetrik değişiklikler ve açı farklılıkları bile burnun görünümünü çok değiştirebilmektedir.

Son yıllarda, burun anatomisinin daha iyi incelenmesi ile öne çıkan bazı özellikler, ameliyat sırasında anatomik bütünlüğünün korunmasının gerekliliğini bize gösterdi. Bu amaçla, hem teknikler hem de kullanılan enstrümanlar daha rafine hale getirildi. Bu da daha doğal sonuçlar alınmasına imkan verdi.