kepçe kulak ameliyatı ne zaman

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Olunur, Yaşın Önemi Var mı?

25 Ekim 2015

Tüm dünyada kepçe kulak ameliyatı için uygun görülen, 6 yaş ve sonrasında bu ameliyatın yapılmasıdır.

6 yaşında, kulak gelişimini yaklaşık %90 oranında tamamlar. Boyutları erişkin yaş boyutlarına ulaşır. Kulak büyümesi, genel gelişime göre biraz önden seyreder. Bu nedenle 3-4 yaşlarında kulak, baş ve vücuda göre biraz büyük görünebilir. İleri yaşlarda ise kulak gelişimi durur ve vücut gelişimi devam eder, kulak daha doğru oranlara yaklaşabilir.

İlgili konu: Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sargı Ne Zaman Çıkarılır?

6 yaşında kepçe kulak ameliyatlarının yapılmasının en önemli nedeni, artık kulağın daha fazla büyüme olasılığının azalmış olmasıdır. Kepçe kulağın tedavi edilmesinin 6 yaş civarında yapılmasının bir diğer önemli nedeni ise okul öncesi dönemde çocuğun okulda uğrayabileceği psikolojik travmayı azaltmaktır.

Çocuklar özellikle okul döneminde birbirlerine karşı alaycı ve acımasız olabilmektedirler. Kepçe kulak ameliyatlarında, ameliyatın 6 yaşında gerçekleştirilmesi ile çocuğun okulda bir psikolojik travma yaşaması olasılığı da azalacaktır.

Ameliyatın daha erken yapılması kulağın gelişimini etkileyebileceği için önerilmez. Daha ileri yaşlarda yapılmasının ise tıbben bir zararı yoktur ve daha önce belirttiğimiz gibi daha çok çocuğun arkadaşlar tarafından alay konusu edilmemesi için gelişimi tamamlanır tamamlanmaz yapılması hedeflenir.