liposuction-doktor-secimi

Liposuction’da En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

10 Ocak 2016

Vücuttaki fazla yağların hangi bölgelerde olursa olsun vakumla yağ alma yani liposuction yöntemi ile alınması birçok insanın hayalidir.

20 kilo fazlalığınız olduğunu düşünelim. Bir ameliyat ile bunların tümünden, tek seferde yapılacak bir cerrahi islem ile kurtulmak ne güzel olurdu! İstediğiniz herşeyi giymek, incelmek ve bir sonraki işleme kadar canınız ne istiyorsa yiyip içebilmek ne müthiş bir hayal!

Ne yazık ki yukarıda sözünü ettiğimiz ütopya, mevcut tıp yöntemleri ile tam bir hayal. Liposuction ile vücut için ciddi bir tehlike yaratmadan alınabilecek yağ miktarı sınırlıdır ve bu miktarın genellikle vücudun %10’u kadarı olduğu söylenebilir. Bu sınırın aşılması, vücudun sıvı dengesi açısından ve metabolik anlamda ciddi sorunlara yol açabilir.

İlgili konu: Liposuction Türleri: Lazer, Vazer ve Klasik Arasındaki Farklar

Bir bölgeden alınacak yağ miktarı ve elde edilecek sonuç, aynı zamanda o bölgedeki deri yapısına da bağlıdır. Derinin gevşek olduğu alanlarda, hastalar genellikle sorunun o bölgedeki yağa bağlı olduğunu ve yağ alınınca tüm sorunun çözüleceğini düşünürler. Bu tam bir yanılsamadır. Yağ alınınca derinin toparlanması bir yana deri daha çok sarkabilir. Böyle bir durum varsa tek başına liposuction değil deriyi de düzeltecek germe işlemlerini düşünmek gerekebilir.

Özetle, liposuction vücudun her yerine sınırsızca uygulanabilecek bir işlem değildir. Özellikle, kontur düzeltimine gerek duyulan işlemlerde yararlıdır ve iyi sonuç verir.