cene-ucu-ameliyati

Alt Çene Ameliyatı Kimlere Yapılır, Nasıl Yapılır?

24 Ocak 2016

Alt çenenin üst çeneye göre önde veya arkada oluşu cerrahi çözüm gerektiren bir sorundur. Ortodontik tedavilerle çözülemeyecek düzeyde bir sorun olduğunda, alt çenenin ilerletilmesi veya geriletilmesi işlemi yapılır. Bu işlem genellikle 18 yaşından sonra planlanabilir. Öncesinde bir ortodontik hazırlık gerekir ve işlem sonrasında da ortodontik planlama devam ettirilir.

Alt çenenin ileri veya geri olması genetic veya gelişimsel bir sorun olabileceği gibi travmalardan sonra da görülebilir. Sefalometrik analiz yapılarak sorunun düzeyi ortaya konur ve çözüm yolları incelenir. Cerrahi teknikler oldukça ilerlemiş durumdadır ve istenilen miktarda değişiklikler sağlanarak kemik sabitlenebilir.

İlgili konu: Üst Çene Ameliyatları Kimlere Yapılır?

Alt çene ameliyatlarına bazen çene ucu ameliyatları eklemek gerekebilir. Çene ucunun büyütülmesi, öne kaydırılması veya geriletilmesi için kombine işlemler yapılabilir.

Alt çene ameliyatlarında insanın görüntüsü kadar hatta daha önemlisi dişlerin kapanımının iyi bir çiğneme yapılmasına izin verecek düzeyde hizalanması hedeflenir. Bu nedenle, alt çene ameliyatları plastik cerrah ve ortodontist işbirliği gerektirir.