meme onarımı

Boyun ve Sırt Ağrıları Meme Küçültme Ameliyatı ile Çözülür mü?

24 Ocak 2016

Son yıllarda boyun ve sırt ağrıları ile ortopedi veya fizik tedavi hekimlerine başvuran hastalara memelerinin iriliğinin şikayetlerinin nedeni olabileceği söylenerek meme küçültme ameliyatı için plastik cerrahlara yönlendirildiklerini görüyoruz. Boyun ve sırt ağrılarının birçok nedeni arasında artık meme iriliği de yer almaktadır.

Memenin iriliği duruş bozuklukları, omuzlarda sütyen askısının izinin oluşması, sırt ve boyun ağrıları ve meme altında pişik gibi birçok soruna yol açabilir. Bu nedenle, artık meme iriliği sadece estetik bir sorun değil, fonksiyonel bir sorun olarak adlandırılır. Ameliyatla meme küçültüldükten sonra boyun ve sırt ağrılarında azalma, giyim kuşam ve hareketlerde rahatlık görülür. Meme altında kaşıntı ve kızarıklıklar azalır.

İlgili konu: Göğüs Küçültme Ameliyatı ile Vücutta Yaşanan Değişimler

Meme vücuttan öne doğru çıkıntılı bir organ olduğu için irileştiği zaman vücudun ağırlık dengesini bozar. Duruş bozukluğuna yol açar. Özellikle gençlerde, memenin iriliğini gizlemek için öne doğru omuzları düşürerek pozisyon almak doğal olmayan bir pozisyondur ve sırt, boyuna yük bindirir.

Meme küçültme ameliyatları memenin estetik görünümü kadar, kişinin rahat hareket etmesini ve dengesini sağlayan ameliyatlar olarak fonksiyonel ameliyatlar gurubunda yer alırlar.