meme-estetigi-doktor-secimi

Ameliyat Sonrası Meme Uçlarının Yukarıda Kalması

29 Şubat 2016

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarının temel amaçları; memenin şekillendirilmesi, yayılmış memenin konik şekline kavuşturulması, sarkmış meme ucunun yükseltilmesi, memenin üst kutbu boşalmışsa doldurulmasıdır.

Bunları sağlamak için yapılan ameliyatlarda dikkatli bir planlama yoksa bazı sorunlar kaçınılmazdır. Meme ameliyatlarının çizimleri sırasında, hastanın özellikleri gözetilmeden herkeste meme ucunun 20 cm’e yerleştirilmeye çalışılması (köprücük kemiğinden meme ucuna olan mesafenin) ameliyattan sonra geç dönemde meme ucunun aşırı yükseltilerek doğal olmayan bir şekilde yukarı, neredeyse tavana bakacak şekilde yer almasına yol açar.

İlgili konu: Karından Alınan Yağ ile Meme Ameliyatı Yapılabilir mi?

Bu hem teknik hatadır hem de planlama hatasıdır. Düzeltilmesi son derece zordur, bazen imkansız bile olabilir. Memenin yer çekimi karşısındaki davranışı, ameliyat tekniklerinde gelişmeler ve planlamada ayrıntıların dikkate alınması ile bu soruna rastlanması olasılığı neredeyse ortadan kalkmıştır. Planlama sırasında meme ucunun aşırı yükseltilmeye çalışılması, günümüzde kabul edilemez ve teknik bir hata olarak adlandırılır.

Eskiden yapılan ameliyatlarda bu soruna rastlanmışsa meme ucunu yukarıdan doğal yerine kaydıracak bazı teknikler uygulanabilir. Bunların limitleri, ne oranda gerçekleştirilebileceği muayene ile belirlenir.