meme onarımı

Karından Alınan Yağ ile Meme Ameliyatı Yapılabilir mi?

01 Aralık 2015

Karından veya vücudun çeşitli yerlerinden alınan yağ dokusu son yıllarda çeşitli amaçlarla birçok estetik ve rekonstrüktif uygulamada kullanılmaktadır. Bunların arasında meme ameliyatları da sayılabilir.

Karından (veya vücudun başka yerlerinden) alınan yağ dokusunun meme ameliyatlarında en yaygın kullanıldığı alan meme onarımlarıdır. Kanser tedavisi sonrası silikon protezler veya vücuttan taşınan dokularla onarılan memelerde daha iyi sonuç almak ve bazı düzensizlikleri gidermek için yağ enjeksiyonları sıkça kullanılmaktadır. Bazen birkaç seansta yapılan yağ enjeksiyonları ile meme oanrımları daha rafine sonuçlar verir hale gelmiştir.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatı Kaç Yaşından Sonra Yapılmalı?

Yağ enjeksiyonları meme büyütme ameliyatlarında silikon meme protezleri ile aynı anda kullanılarak protezin daha doğal bir sonuç vermesi mümkün olabilmektedir. Özellikle çok zayıf ve derisi ince kişilerde silikonun kenarlarını ve dekolte bölgesini doldurmakta kullanılan yağ enjeksiyonları silikonun görünürlüğünü azaltmıştır.

Nadir de olsa meme dikleştirme veya meme küçültme ameliyatlarında, memenin üst bölümünü belirginleştirmek ve iyi bir kontur sağlamak için de yağ enjeksiyonları kullanılabilir.

Sadece yağ enjeksiyonları ile meme büyütmek veya meme onarımı yapmak üzere çalışmalar vardır. Bunlar sınırlı olgularda başarılı sonuçlar vermelerine karşın tüm meme büyütme ve meme onarımı ameliyatlarında ilk tercih olacak düzeyde değildir.