karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenmeli?

26 Nisan 2016

Modern çağda beslenme ile ilgili ana konular ve detayları şöyle özetlenebilir: Dengeli beslenme başlığı altında, karbonhidrattan fakir, protein, vitamin ve minerallerin tam olarak alındığı, tekdüze olmayan, organik gıdaların daha çok tüketildiği bir beslenme biçimi.

Karın germe ameliyatından sonra iki noktaya odaklanmakta fayda var. İlki -yukarıda belirtildiği gibi- sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam etmek. Bu temel ilke, hem sağlığımızı korumaya yardımcı oluyor, hem de kilo almayarak karın germe ile elde ettiğimiz iyi sonucu korumamızı sağlıyor.

İlgili konu: Karın Germe Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

İkinci konu daha çok karın germe ameliyatlarının doğası ile ilgili. Karın germe ameliyatlarında yaptığımız işlemler, mide üzerinde baskı yaratıyor. Karın kasının ve derinin gerginleştirilmesi batın içinin alanını daralttığı için tek öğünde çok gıda almak şişkinlik ve rahatsızlık hissi yaratabiliyor.

Burada yapılması gereken az ve sık beslenme yöntemini tercih etmek. Bu sayede midede dolgunluk hissi daha az yaşanıyor ve kişi kendini daha iyi hissediyor. Bu sağlıklı beslenme açısından da doğru bir kural. Bu şekilde beslenmenin bir diğer olumlu etkisi de, midenin aşırı dolgunluğunun zamanla karın kasları üzerinde yaratacağı gevşeme ve genişleme etkisinden de kaçınılması.

Sonuç olarak, karın germe ameliyatı geçirmiş kişilerde, sık ve az miktarlarda beslenme, karbonhidratlardan kaçınma ve dengeli beslenme ameliyatla elde edilen sonucun korunmasını sağlıyor.