goz-alti-torbalari-estetik-ameliyat

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

21 Haziran 2016

Göz kapağı ameliyatları en sık yapılan estetik cerrahi girişimlerindendir. Her ne kadar alt ve üst kapak ameliyatlarının iyileşme süreçleri birbirinden farklı olsa da ameliyattan sonra yapılacaklar çok değişmez.

Göz kapağı ameliyatlarından sonra en çok dikkat edilmesi gereken süre ilk iki gündür. En fazla şişlik, morluk ve hassasiyete ilk 2 günde rastlanır. Kişinin iyi istirahat etmesi, aralıklı soğuk uygulamaları ve iyi bakımla sonraki süreç kolaylaşır.

İlk günlerde en önemli şikayetler, şişlik, gözlerde ağırlık hissi, sulanma ve batmadır. Bunları azaltmak için göz yaşı jelleri, ödem azaltıcı ilaçlar yarar sağlar. Ilık çay suyu ile pansumanlar hala geçerli ve kullanılan bir geleneksel tedavidir.

Çok gerekirse, gece gözleri bir ped ile kapatmak şikayetleri azaltabilir.

İlgili konu: Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Estetik Tedavi

Birkaç gün içinde, göz kapaklarındaki ödem azalır ve kişi rahatlamaya başlar. Göz çevresindeki bant ve dikişler alındıktan sonra dikkat edilecek hususlar zorlu egzersizlerden kaçınılması, güneş ve aşırı sıcaklardan kaçınılmasıdır. Bunlar, şişliklerin tekrar artmasına yol açabilir ve iyileşmeyi geciktirir.

Göz kapağı ameliyatları genellikle sorunsuz ve hızlı iyileşilen ameliyatlardır. Alt kapak ameliyatlarında, zayıf kas yapısı olanlarda, gözün kapatılmasında bazen zorluk ve buna bağlı kızarıklık, sulanma ve batma oluşabilir. Bu durum, gözün kapatılmasını daha da zorlaştırır ve bir kısır döngü oluşur. Bu duruma izin verilmemeli ve hızlı bir tedavi ile ödemin artması engellenerek, gerekirse geceleri göz kapatılıp, kortizonlu damlalarla iyileşme sağlanmalıdır.