karin germe ameliyatı sonrası iz kalır mı

Karın Germe Ameliyatında Ne Kadar İz Kalır, İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

03 Temmuz 2016

Karın germe ameliyatında yapılacak kesinin uzunluğu kişiden kişiye değişir. Temel kural izi olabildiğince aşağıda planlamaktır. Kasıkta yer alan iz, uzun olsa bile çamaşırın, giyilen bikininin sınırları içinde kalabilir.

İzin uzunluğu, genellikle sarkıklığın yeri ve miktarı ile belirlenir. Doğuma bağlı sınırlı sayılabilecek fazlalığı olan birinde kesi daha kısa tutulabilir. Buna karşın çok kilo vermeye bağlı sadece karın değil, bele doğru uzanan fazlalıklar varsa ameliyat kesisi daha uzun, bazen bele doğru dönecek şekilde planlanır.

İlgili konu: Karın Germe Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatlarında izin uzunluğu kadar kalitesi de önemlidir. İzin kalitesini belirleyen en önemli konu ise dikiş sırasında oluşan gerginliktir. Aşırı gergin dikişler daha kötü iyileşir. İz daha kırmızı ve kalın kalır. Kaşıntılı hatta ağrılı bile olabilir. Şüphesiz zamanla iz azalır, koyuluğu azalır, sertliği yumuşar. Ancak, izin enine genişliği fazla kalacaktır ve bu haliyle dikkati çekecektir.

Karın germe ameliyatlarında, izin yeri ve uzunluğu ancak sağladığı form çok iyi ise tolere edilebilir. İzi azaltmak amacıyla yetersiz ameliyatlar yaparak formda gerekli düzeltmeyi yapmamak kabul edilemez. Bu tür olguların revize edilmesi kaçınılmazdır.