yuz-torpuleme

Kimyasal Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

31 Temmuz 2016

Peeling, kelime anlamı olarak “soyma” anlamına gelir. Bir meyvenin soyulması, bir kabuğun soyulması gibi. Estetik alanında ise “peeling”, özellikle yüzde yapılan soyma, tazeleme işlemine verilen bir isimdir.

Peeling yaparken lazer cihazları, mekanik soyma işlemleri kullanılabileceği gibi kimyasal ajanlar da kullanılabilir. Günümüzde, en sık kullanılan kimyasal maddeler glikolik asit içerir. Bunlar, daha güvenli, yüzeysel ve yumuşak bir soyma işlemi sağlar. Evde kullanılabilen formları daha az yoğunlukta, ofis işlemleri için hazırlanmış olanları ise daha yoğun konsantrasyonda glikolik asit içerir.

Uygulamadan önce, deri iyice temizlenir ve glikolik asit yüze bir maske gibi uygulanır. Daha sonra temizlik yapılır ve bakımı anlatılır. Genellikle, günlük hayatı pek etkilemez.

İlgili konu: Yüz Germe (Facelifting) Ameliyatını Kimler Yaptırmalı?

Daha derin peeling sağlayan, salisilik asit, kojik asiti hatta çok belirgin peeling yapan fenol da kimyasal peeling ajanı olarak kullanılabilirler. Bunlar, daha derin soyma işlemi yapabilmelerine karşın, renk koyulaşması, yara iyileşmesinde gecikmeye yol açabilmesi ve iyileşme sırasında günlük hayata olumsuz etkileri nedeniyle çok yaygınlaşmış yöntemler olamamıştır.

Kimyasal peeling işlemleri, yüzün gençleştirilmesi ve tazelenmesinde etkili ve aynı zamanda diğer yöntemler ile kombine edilebilen bir tekniktir. Hemen hemen her yaşta uygulanabilen bu teknik, belli aralıklarla tekrarlanabilir. Etkileri, ciltte tazelenme, renkte parlaklık ve canlılık, hafif gerginlik sağlamak şeklindedir.