burun-ameliyati-iyilesme-suresi

Burun Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

03 Ağustos 2016

Burun ameliyatlarında, temel özellik, burunun kıkırdak ve kemik yapısında yapılacak değişikliklerle burnun şeklini estetik açıdan iyileştirmek ve aynı zamanda fonksiyonlarını korumak ve geliştirmektir. Bu işlemleri yaparken kıkırdak ve kemiklere ulaşmak için yapılan kesiler tümüyle burun içinden yapılabilir. Kapalı teknik olarak adlandırdığımız bu teknikte, kesi vardır ama burun içindedir. Alternatif olarak burnun kolumella olarak adlandırdığımız, her iki burun deliğini ayıran orta direğinde 2-3 mmlik bir kesi yapılırsa işlem, açık teknik olarak adlandırılır. Açık teknikte de burun içinde kesiler yapılır, ancak kolumelladaki kesi dışardan, özellikle de baş havaya kaldırıldığında alttan görülebilecek bir pembelik yaratır.

Zaman geçtikçe, açık teknikte, kolumellada oluşan kızarık iz giderek solar. 6. ay ile 1. yıl civarında oldukça soluk ve pek fark edilmeyecek düzeye gelir. Kesi düzgün planlanmışsa, iyileşme sürecinin sonunda rahatsızlık vermeyecek düzeydedir.

İlgili konu: Ameliyatsız Burun Estetiği

Kapalı ve görünür iz bırakmayan ve kapalı olarak adlandırılan teknik, rinoplasti ameliyatlarının ilk bulunduğu yıllardan beri uygulanan tekniktir. Açık teknik ise 1980’lerden sonra, özellikle burun ucu anatomisinin ayrıntıları ortaya çıkınca daha rafine işlemler yapabilmek için geliştirilmiştir. Açık teknik ile öğrenilen bazı uygulamalar ise zamanla, kapalı tekniklere adapte edilmiş ve kolumella kesilmeden de yapılabilir hale gelmiştir.

Günümüzde, açık veya kapalı teknikle çok iyi sonuçlar almak ve rahatsız edici bir iz yaratmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür.