el nakli yapılan çocuk

Her İki Eline Nakil Yapılan Çocuk Spor Yapmaya Başladı

21 Ağustos 2016

Plastik cerrahların yetişmeleri sırasında yoğun olarak rekonstrüktif cerrahi ile uğraştıkları kamuoyunda pek iyi bilinmez. Deri nakillerinden, doğumsal anomalilerin onarılmasına ve vücudun çeşitli yerlerinde mikrocerrahi uygulamalarına kadar çok geniş bir alanda ameliyatlar plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Son yıllarda, gelecekte daha yaygınlaşması beklenen el, yüz nakilleri gibi ameliyatlar daha çok duyulur ve uygulanır oldu. Peş peşe yapılan ameliyatlardan sonra, şimdi daha çok bekleme döneminde olduğumuzu söyleyebiliriz.

İlgili konu: Deri Tümörleri ve Plastik Cerrahi ile Tedavileri

Bu konudaki en büyük sıkıntı, bu tür doku nakli yapılanlarda standart bir seyir olmaması, bazen bağışıklık sisteminden kaynaklanan doku reddi durumunun ortaya çıkması ya da enfeksiyonlar gibi nedenlerle oluşan sorunlardır. Bunlar ve bazı teknik nedenlerle yüz ve kol nakilleri sınırlı sayıda uygulanmaktadır.

Fotoğrafta görülen çocuk 9 yaşında, her iki el nakli yapılan Amerikalı Zion Harvey’e ait. Zion’a iki el nakli yapılmasını takiben tam 1 yıl sonra topla atış yaparken çekilen bu resim, saatlerce süren operasyon çabasının ve bir yılı bulan rehabilitasyon sürecinin değerini ortaya koymaktadır. Bu tür nakiller olmasa iki eli olmadan insanların yaşayabilecekleri zorlukları tahmin etmek zor olmasa gerek.