mikrorinoplasti nedir

Piezo – Ultrasonik Kesiciler ile Rinoplasti: Rinoplastide Yeni Çağ

02 Ekim 2016

Burun estetiği ameliyatlarında, burun kemiği ve kıkırdaklarının şekillendirilme biçimleri birbirinden farklıdır. Burun kemiği daha sert, kıkırdaklar daha yumuşaktır. Kıkırdaklar daha rahat biçimlendirilebilir ve şekillendirilebilirken kemikle çalışmak daha zordur. Yıllardır kemik şekillendirmede kullanılan kesici ve yontucu aletler çok gelişmiş olmakla birlikte yeni arayışlar devam etmektedir.

Son yıllarda bu alanda geliştirilen en önemli teknoloji, piezo olarak adlandırılan ve Ultrason teknolojisini kullanan bir cihazdır. Gelişiminde, bu alanda çalışan plastik cerrahların önemli katkısı olan bu cihazın, özellikle uçlarının dizaynında rinoplastiye uygun adımlar atılarak, rinoplasti ameliyatlarında çok daha ince ve detaylı uygulamalar yapılabilir hale gelmiştir.

İlgili konu: İdeal Burun Estetiği Nedir?

Ultrasonik keski ve törpüler, kemiği şekillendirirken kıkırdağa ve deriye temas ettiklerinde zarar vermiyorlar, bu şekilde diğer dokulara istenmeyen bir zarar vermiyorlar. Bir diğer özellikleri, kemiği daha ince bir şekilde biçimlendirebilmeleri ve kemikte aşırı elektrikli törpülerde olduğu gibi aşırı ısıtmadıkları için hücre ölümüne yol açmamaları. Bunlar, ödemin az olmasına, iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olabiliyor.

Piezo – Ultrasonik keski ve törpülerle rinoplastide yeni bir çağın başladığını söylemek mümkün.