Kışın estetik ameliyat olmak

Soğuk Havalarda Estetik Ameliyat Riskli midir?

30 Kasım 2016

Bu sorunun en kestirme cevabı: Hayır.

Aksine, soğuk havalarda estetik ameliyatlar genellikle tercih bile edilir. İyileşme süreci ve nekahat daha rahat geçer. Hasta konforu daha üst düzeydedir.

Temel olarak, estetik ameliyat sonrasında ameliyat bölgelerine aralıklı soğuk uygulamaları sıkça uygulanan bir yöntemdir. Amaç, bu bölgelerdeki inflamasyonu (ödemi ve vücudun defans hücrelerinin bu bölgeye saldırısını) engellemek, böylece şişmeyi azaltarak iyileşmeyi hızlandırmaktır. Bunun aksine, sıcak ortam ve bölgeye sıcak uygulaması, ödemi arttırır, iyileşmeyi yavaşlatır.

İlgili konu: Liposuction En Doğru Ne Zaman (Hangi Mevsim) Yapılmalıdır?

Modern çağda, genellikle yaşam alanları, ameliyathaneler ve evler, belli standartlarda ısı ortamı oluşturacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle, Ortadoğu’nun çöllerinden, Kuzey Avrupa ülkelerine kadar birçok yerde, ideal ısı ortamları sağlanan şehirlerde her türlü ameliyat en iyi şekilde yapılabilmektedir.

Günümüzde, iklimden bağımsız olarak her mevsimde her türlü ameliyat yapılabilir. Ameliyata bağlı olmak üzere dış ortamlarda yapılabilecek olanlarla ilgili sınırlamalar söz konusu olabilir. Bunlara dikkat edildiği sürece iyileşme sürecinde sorunla karşılaşılma ihtimali düşer.

Ülkemiz için bakıldığında, özellikle deniz ve güneşten yararlanmak isteyenlerin korse kullanımı gerektiren ve sıcaktan uzak durulmasının iyi olacağı ameliyatları, bir mecburiyet yoksa yaz aylarında yaptırmamaları daha doğrudur.