kalici-makyaj

Üç Boyutlu Baskı Cihazlarının (3D Printer) Estetik Cerrahiye Katkıları

08 Aralık 2016

Son yıllarda neredeyse teknoloji ve bilimin her alanında 3 boyutlu uygulamalar ile ilgili yeni haberler okuyor veya görüyoruz. Bu denli önemli bir gelişmeden estetik cerrahinin yararlanması kaçınılmazdı. Günümüzde, gerek estetik gerekse rekonstrüktif cerrahi alanında 3 boyutlu uygulamalardan daha çok yararlanıyoruz.

Bunların başında, 3 boyutlu analiz yapabilen görüntüleme teknikleri gelmektedir. Hasta analizi ve ameliyat planlamasında, neredeyse vazgeçilmez bir araç haline gelen bu uygulamadan elde edilen bilgileri, artık daha somut bir biçimde, 3 boyutlu baskı cihazlarına yollayarak elde edilen baskılarla, kişinin mevcut durumu ve elde edilebilecek sonuçla ilgili örnekler elde edebilmekteyiz.

İlgili konu: Vaser mi Lazer mi? Liposuctionda Hangisi Daha Etkili?

Bu uygulama karar verme sürecini kolaylaştırmakta, cerrah ve hastaya yapılacak işlemin sonuçları hakkında daha somut bilgi vermektedir. Cerrahi uygulama sırasında, bu örnekler ameliyathane ortamında bulundurularak işlemle ilgili kıyaslama yapılabilmektedir.

3 boyutlu baskıların estetik ve rekonstrüktif cerrahi alanında giderek artan bir oranda uygulanacağını düşünüyorum. Günümüzdeki maliyetlerin zamanla azalmasının bunlardan yararlanma sıklığımızı ve işlemlerimizin kalitesini arttıracağı kanısındayım.