yüz gençleştirme

Yüz Nakli Standart Bir İşlem Olabilecek mi?

06 Mart 2017

Birkaç yıl önce hem ülkemizde hem de dünyada peş peşe yapılan yüz nakilleri ile plastik cerrahide yıllardır beklenen çağ değişiminin yaşandığını düşündük.

Bundan sonra yaralı el, kol, çalışmayan uzuvlar, deforme vücut parçaları için doku bankalarından uygun parçaları alacak ve gelişmiş mikrocerrahi yeteneklerimiz ile bunları değiştirerek yeni yerlerine takacaktık. Ondan sonrası ise biraz rehabilitasyon ve ilaç kullanımı olarak devam edecekti.

İlgili konu: Her İki Eline Nakil Yapılan Çocuk Spor Yapmaya Başladı

Ancak, deneyimler bunun böyle olmadığını ortaya koydu. Bağışıklık sisteminin baskılanması için alınan ilaçların yarattığı önemli hastalıklar ve sorunlar bu işin ameliyat bölümünün önüne geçti. Ayrıca iyileşme sürecinin uzunluğu ve elde edilen sonuçlar da beklenenin gerisinde kaldı. Dünyanın her yerinde organ nakli ile ilgili büyük gelişmeler yaşanırken deri, kemik, sinir, damar içeren kompozit doku nakilleri olarak adlandırılan plastik cerrahi girişimleri daha iyi araştırılmaya ve anlaşılmaya muhtaç.

Günümüzde, özellikle klasik ameliyatlarla düzeltilemeyecek kadar ağır hasarlı yüz deformiteleri, her iki el ve ayağın kaybı durumunda, geleceğin en iyi tedavi seçeneğinin kompozit doku nakilleri olduğuna inanıyoruz. Ancak mevcut uygulama ve bilgilerimiz geliştirilmeye muhtaç. Bu nedenle hem laboratuvar deneyleri hem de klinik sonuçların analizi için çok sayıda araştırma yapılmaya devam ediyor.