güneşlenmek ve deri kanseri

Deri Kanserini Önlemek İçin Hastalara Söylememiz Gereken 5 Şey

08 Nisan 2017

Kızının ameliyatı için bize gelen bir hastanın annesi, ileri derecede bronz olunca, ona melanoma konusunda bir vaaz vermek gerçekten işe yarar mı?

Ocak-Mart arasında, bronz birini gördüğümüzde aklımıza gelen ilk şey, bir solaryum cihazı ile bronzlaştığı olur. Şüphesiz, egzotik bir yerde yapılan bir tatil de söz konusu olabilir. Ancak özellikle açık tenli çocuk, ergen ve genç erişkinlerde ultraviyoleye maruz kalmak sınırlandırılırsa deri kanseri riskinin azaldığını biliyoruz.

İlgili konu: Güneşlenirken Cilt ve Deri Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Bu bilginin paylaşılmasının yanı sıra, güneş ışınlarının derinin yaşlanmasına yardımcı olduğunun bilinmesi de derinin korunması konusundaki bilinci arttırmaktadır. Özellikle 16-24 yaş arasındakiler bu konuda bilgilendirilmekten yararlanmakta ve söylenenleri dinlemekteler. Aşağıda sıralanan 5 konuşma biçiminin bu konuda yararları ortaya konmuştur.

1. Ailem ve arkadaşlarımı bronzlaşmaları konusunda uyarırım. Solaryumun kansere yol açabileceğini duymuşsunuzdur. Kirli malzemelerden kaynaklanan enfeksiyonlar ve erken kırışmaya da yol açabilir.

2. Solaryumla bronzlaşma giderek popularitesini yitiriyor. Birçok kanser türü azalırken deri kanserleri artıyor. Sizin jenerasyon öncekilerden daha akıllı. Birçoğunuz bronzlaşmanın sağlığınızla ilgili bu kadar çok risk almaya değmediğinin farkında.

3. Bronzlaşmış deri hasarlı deridir. Bronzluk güneşten koruma sağlamaz. Bunun yerine koruyucu kremler kullanmak daha doğrudur.

4. Dışarıda kendinizi UV’den koruyun. Tatile gittiğinizde SPF (güneşten koruma faktörü) 15’in üzerinde olan krem kullanın ve 2 saatte bir sürün. Şapka, gözlük ve koruyucu kıyafetler kullanın.

5. Hastalarıma her zaman söylerim: Sağlığınızı şimdi ve ilerisi için korumak benim görevim. Sigara içmemenizi ve emniyet kemeri kullanmanız gerektiğini söylemek gibi.

Böylesine bir diyalog, çok zaman gerektirmeyen ve gençler için faydalı ve yönlendirici olabilir.