burun estetiği ameliyatı

Labiaplasti Nedir, Kadınlar Neden Labiaplasti İster?

30 Mayıs 2017

Bu işleme karşı olanlar olmasına rağmen, labiaplasti (genital bölgede iç dudakların küçültülmesi) giderek popülaritesi artan bir estetik ameliyattır. Labiaplasti ameliyatının neden arzu edildiği bilinmemektedir ve cerrahların bir kısmının bu işleme karşı olmaları nedeniyle ameliyata erişim sınırlıdır.

50 hastayı içine alan bir çalışmada, bu işlemi isteyenlerin ortalama yaşı 33 olarak tespit edilmiştir. Bu kişilerin yarıdan fazlası hayatlarında daha önce en az bir kez doğum yapmış kişilerdir ve çoğu yaşlandıkça labialarının uzadığını ve uzamanın daha çok iki taraflı olduğunu belirtmişlerdir.

İlgili konu: Vajinismus Estetik Ameliyat ile Geçirilebilir mi?

Hastalara şikayetleri sorulduğunda alınan cevaplardan anlaşıldığı kadarıyla cinsel ilişki sırasında sıkışma, dar pantolonlarla rahat edememe, labiada katlanma, spor giysileri ve bikini ile labianın görünmesinden şikayetçi olmaları başı çekmektedir. Ayrıca yaklaşık yarısı cinsel ilişki sırasında ağrıdan şikayetçi olmuştur ve görünüşünden bağımsız olarak hastaların yarısı kendilerine güvende eksiklik ve eşlerine karşı çekici olmadıklarını düşündüklerini söylemişlerdir.

Labiaplasti için başvuran hastalarda hem fiziksel, hem de görünüşle ilgili sorunlardan bahsedilebilir. Yararlı olabilmek için hastaları bu perspektifi göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta şikayetlerinin doktorlar tarafından bilinmesi ve çözüm için anlayışla yaklaşılması gerekir.

Ameliyat sonrası hasta tatmininin yüksek olması, komplikasyonların düşüklüğü nedeniyle, bu çok sorgulanan ve bazen karşı olunan ameliyat konusunda bir anlayış değişikliği zamanının geldiği söylenebilir.