vajinismus estetik ameliyat

Vajinismus Estetik Ameliyat ile Geçirilebilir mi?

30 Ağustos 2015

Vajinismus vajinaya bir obje sokulacağı zaman (bu bir penis de olabilir, herhangi bir tampon veya muayene aleti de olabilir) pelvis tabanındaki kasların istemsiz olarak kasılması a bağlı bir durumdur. Hayat boyu mevcut olabileceği gibi, hiçbir sorunu olmayan birinde daha sonra da gelişebilir.

Bazı kişilerde her zaman ve her durumda olabilirken, bazen duruma bağlı olarak örneğin sadece cinsel ilişki sırasında oluşabilir.

Vajinismusu olan kadınlar çoğu zaman vajenlerinin çok dar olduğunu ve genişletilmesi gerektiğini düşünürler. Çoğunlukla sorun bu değildir ve kaslarını nasıl kullanacaklarını bilememektedirler.

İlgili konu: Vajina Daraltmak İçin Estetik Operasyon Tek Çözüm müdür?

Durum iyi bir sorgulama ve muayene ile anlaşılabilir. Tedavisi cerrahi olmaktan çok, kasların kullanımına dönük egzersizlerdir. Bu sorun düşünüldüğünden daha yaygın bir sorundur, utanıldığı için genellikle paylaşılmaz. Ağrıya ve ciddi rahatsızlığa yol açabilir. Vajinismus nedeniyle yıllardır birlikte yaşayan ve cinsel ilişkiye girememiş çiftler vardır. Bunlar spermin vajinaya yakın boşalması ile gebe bile kalabilirler. Bazı çiftler ise vajinismusa rağmen tam olmayan ama mutlu bir cinsel hayat yaşayabilirler.

Eğer kadın bu durumdan rahatsız ise egzersiz programları ile birkaç haftada yol almak mümkündür. Temel program kasların kontrol edilebilmesine dayanır ve Kegel egzersizleri olarak adlandırılır. Kas kontrolü sağlandıktan sonra parmak ile vajina alıştırılmaya çalışılır.

Özetle, vajinismus estetik cerrahi gerektiren bir sorun değildir.