estetik-ameliyat-regl

Acil Durumlarda Kanamanın Önlenmesi İçin Halkın Eğitilmesi

06 Haziran 2017

Biraz Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin dışına çıkalım ve temel sağlık sorunlarından olan acil yaralanmalar ve kazalarda, kanamadan kayıpların önlenmesi için halkın eğitilmesinin önemine değinelim.

Nasıl toplumun önemli bir bölümü, öğretmenler, polis ve askerler, öğrenciler, ilk yardım kurallarını ve uygulamalarını öğreniyorlarsa, kanamayı kontrol edecek bazı uygulamaları öğrenmek ve gerektiğinde müdahale etmek de mümkündür.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Sonrası Burnunuza Darbe Gelirse Ne Yapmalı?

Yanlış turnike uygulamalarından kaçınmak, kanama bölgesine doğrudan baskı yapmak, kanayan kol veya bacağı yükseltmek gibi temel kurallarının öğretildiği, neredeyse yarım saatlik bir kursun detaylarının tartışıldığı bir cerrahi kongresinde, kongreye katılan cerrahların %94’ü kursu ve içeriği çok doğru bulmuş, yine büyük çoğunluğu bunun ulusal bir öncelik olduğu konusunda birleşmiş, %82‘si ise 2-3 yılda bir hatırlatma amaçlı, kurs tekrarlarının yararlı olacağını belirtmişlerdir.

Toplumun ilk yardım konusunda eğitilmesinde olduğu gibi, kanama kontrolü konusunda eğitilmesi de toplum yararınadır. Basit uygulamaların öğrenilmesi ile trafik kazaları, iş kazaları, hatta son yıllarda ne yazık ki sayıları çok artan büyük çapta yaralanmalara yol açan patlama ve sabotajlarda kanama nedeniyle kayıpların önlenmesi mümkün olacaktır.