burun estetiği sonrası darbe

Estetik Ameliyat Sonrası Burnunuza Darbe Gelirse Ne Yapmalı?

12 Nisan 2016

Uzun bir beklemeden sonra burun ameliyatı oldunuz. Kalıp veya bantlar alındı ve hızla iyileşiyorsunuz. Burnunuzdaki uyuşukluk azalmaya başladı, hassasiyet azalıyor ve burundaki şişlikleriniz geçerek şekli her geçen gün daha iyiye gidiyor, mutlusunuz.

Ama o da ne? Kucağınıza aldığınız bir bebiş hızla başını çevirerek burnunuza çarptı veya dolap kapağı sizi kıskandı! Burnunuzda bir sızı, hatta hafif bir kanama. Durun, paniğe kapılmayın! İlk yapmanız gereken bir kesi varsa temiz bir bezle hafifçe bastırmak, değilse hemen soğuk uygulaması yapmak. Bu sırada, başınız biraz yukarıda olacak şekilde uzanmak veya oturmak daha doğru.

İlgili konu: Burun Ameliyatı Sonrası Nezle ya da Grip Olmak

En az 5-10 dakika bu durumda kalıp daha sonra burnunuza bakmakta yarar var. Morarıyor mu? Şişiyor mu? Ağrınız devam ediyor mu? Kanamanız var mı? Bu arada doktorunuzu arayıp fikir danışabilirsiniz.

Bu durum, burun estetiği olan hastaların %10’unda karşılaşılan bir durum. Genellikle hafif çarpmalar önemli bir sorun yaratmıyor ve hızlıca düzeliyor. Bir grup hastada, kırıklar, eğirilikler ve deformitelere yol açarak düzeltme işlemi gerektiriyor. Bu durum daha çok travmanın şiddeti ve yönü ile ilgili.

Burun estetiğinden sonra ilk 2 ayı ciddi bir darbe almadan geçirmeye çalışmak gerekli.