türkiye'de estetik cerrahi konferansları

Ülkemizde Yapılan Uluslararası Toplantılarla İlgili Bir Değerlendirme

01 Temmuz 2017

Bir ülkede bilimsel alanda yapılan toplantıların başarısı birçok faktöre bağlıdır. O ülkenin bilimsel saygınlığının yanı sıra toplantı yapılan şehrin turistik özellikleri, konaklama imkanları, o şehre dünyanın diğer şehirlerinden ulaşım imkanları, daha önceden yapılmış toplantıların yarattığı etki, yapılacak toplantının başarısını ve katılımını belirler.

Ülkemiz yukarıda sayılan faktörlere bakıldığında adeta bir cennet ve toplantı vahasıdır. Bu nedenle son 10 yıl içinde özellikle İstanbul, Antalya gibi şehirlerde giderek artan sayıda uluslararası toplantı düzenlendiğini ve çok sayıda farklı ülkeden katılanlar olduğunu görebiliriz. Kişisel ilişkilerimizle edindiğimiz bilgilere göre katılanların hem akademik, hem de turistik olarak ülkemizden beğeniyle ayrıldığı yönünde yoğunlaşmıştır.

İlgili konu: Son Ayların Toplantı Maratonu

Son yıllarda ne yazık ki bu olumlu durumu tersine çeviren gelişmeler oldu. Bunların başında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan güvenlik tehdidi işleri biraz tersine çevirdi. Komşu ülkelerde yaşanan sorunlar ve savaşlar, bize yansıyan bazı olaylar toplantı organizatörlerini ve katılımcıları tedirgin etti. Toplantı sayılarında azalmalar, yapılabilen toplantılarda ise katılımcı sayısında önceki yıllara kıyasla azalmalar gördük.

Bu durumun geçici olması, ülkemizde güvenlik algısının iyileşmesi ile azalan yabancı ilgisinin artmasını umuyoruz. Bu günler geldiğinde tekrar çok sayıda uluslararası toplantı gerçekleştirebilir ve artan sayıda katılımcı ile ülkemizi hak ettiği bilimsel toplantı merkezi konumuna getirebiliriz.