meme-kanseri-diger-meme-alinmali-mi

Kemoterapi Sırasında Saç Dökülmesini Önleyen Baş Soğutma Sistemleri Ümit Vaat Ediyor

09 Temmuz 2017

Erken evre meme kanseri tedavisi için yapılan kemoterapiden önce, kemoterapi sırasında ve sonrasında, başı soğutan cihazlar %50’den yüksek oranla çok kadında saç dökülmesine engel olmakta. Bu kadının aldığı kemoterapi biçiminin yanı sıra, soğutucu cihazların ne kadar yetkin kullanıldığına bağlı olarak sonuç vermekte.

Şubat ayında yapılan iki bilimsel çalışma da bu cihazların saç dökülmesini engellediğini ortaya koydu.

Araştırmacıların açıkladığı üzere soğutma, saçlı deriye gelen kan damarlarını büzerek, bu bölgeye gelen kan akımını azaltmakta, bu şekilde saç köklerine etki eden kemoterapi miktarı azalmakta ve saçlar korunmaktadır.

İlgili konu: Meme Kanseri Sonrası Yaşam: Meme Onarımları

Bilindiği gibi, kemoterapi sırasında oluşan saç dökülmesi geçici bir dökülmedir. Buna rağmen saç dökülmesinin geçici bile olsa kadınlar üzerinde etkisi çoktur, hatta kadınların yüzde 8’i saçı dökülecekse kemoterapiyi reddedeceğini belirtmektedir.

Sonuçların başarısı kullanılan kemoterapi rejimi ile doğrudan ilgilidir. Antrasiklin içeren tedavilerde başarı düşüktür.

Kemoterapinin yan etkilerinden olan saç dökülmesinin baş soğutma yöntemi ile engellenmesi, meme kanseri tedavisinde önemli bir gelişme olarak dikkati çekmektedir.