botoks-enjekisiyonu-derinin-yapisi

Botox ve Dolguların Yan Etkilerinden Kaçınmak

16 Temmuz 2017

Doktorluk eğitimi içinde öğretilen en önemli konulardan biri, iyi tedavi yapmanın yanı sıra, tedavinin komplikasyon ve istenmeyen etkilerinden kaçınmaktır. Bu durum cerrahi uygulamalar kadar cerrahi olmayan uygulamalar için de geçerlidir.

Botox ve dolgu uygulamaları, ince detaylar içeren ancak genelde basit olarak adlandırılan uygulamalardır. Kısa eğitimler ve kurslarla botox ve dolgu uygulamalarını öğrenen ve yapan çok sayıda doktor vardır. Bunların eğitimi sırasında, en güvenli uygulama biçimleri öğretilse bile botox ve dolgu uygulamaları komplikasyon ve yan etkilerden tamamen arınmış değildir. Bunların oluşmasını engelleyen yöntemler kadar, oluştuklarında izlenecek yollar ve bu yan etkileri en aza indirecek tedavileri de bilmek gerekir.

İlgili konu: Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer, Tekrar Ne Zaman Yapılmalı?

Botox için yetersiz kalan bir enjeksiyonu bir süre sonra desteklemek amacıyla küçük dozlarda tekrarlamak gerekebilir. Hastaların aşırı talepleri karşısında durabilmek, gereksiz enjeksiyonların yaratacağı olumsuzluklar konusunda bilgilendirmek de doktorun görevidir.

Dolgu yan etkileri ve komplikasyonları daha önemlidir. Ele gelen kitleler, düzensizliklere zamanında müdahale etmek gerekir. Bir damar tıkanıklığına yol açmışsa dolguyu hemen çözen enjeksiyonlar yapılmalıdır. Bu noktada gecikmek, geriye dönüşü zor sorunlara yol açar.

Botox ve dolgu uygulamaları hafife alınmamalı, dikkakli bir şekilde gerçekleştirilmeli ve bir sorun oluştuğunda ne yapılması gerektiği bilinmelidir.