Nedbe ve Keloidin Önlenmesinde Silikon Jel

Kötü Nedbe ve Keloidin Önlenmesinde Silikon Jel Örtülerinin Kullanılması

03 Ağustos 2017

Deri yaralanmaları veye ameliyat kesilerinde kötü nedbe veya keloid oluşumu, derideki bağ dokusunun aşırı tepki vermesi ile ilgili bir hastalıktır. Silikon jel içeren örtüler bu tür sorunların giderilmesinde ve önlenmesinde kullanılır.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma ile kötü nedbe ve keloid sorununa silikon jel içeren örtülerin gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını kontrol etmek amacıyla planlandı. Literatürde bu alanda yapılan çalışmaları gözden geçiren bir araştırmacı, kontrol grubuna kıyasla, silikon jel örtü kullanılması durumunda anlamlı düzeyde kötü nedbe ve keloid önlenmesinde fark olduğunu ortaya koydu.

İlgili konu: Yara ve Ameliyat İzleri İçin Estetik Ameliyat Ne Zaman Yapılabilir?

Ameliyat ve yaralanmalar sonucunda deride hasar olan kişilerde, kötü nedbe görülme oranı %33-68 arasında değişmektedir. Bu oran yanıklardan sonra oluşan izlerde daha da yüksektir ve %90’ları bulabilir. Keloid daha küçük oranlarda rastlanan daha önemli bir sorundur, yaklaşık %10 olguda görülür.

Kötü izlere rastlanma oranı bazı anatomik bölgelerde daha fazladır. Sırt, omuz, göğüs önü, kulak ve boyun kötü nedbeye daha çok rastlanan bölgelerdir.

Daha önce geçirdiği kaza ve ameliyatlarda kötü nedbe veye keloid oluşmuş kişilerde yeni bir müdahale gerektiğinde silikon jel örtü kullanılması yarar sağlar.