mavi yolculuk

Tatil Herkes Kadar Cerrahlara da Gerekli: Mavi Yolculuk Klasiği!

22 Ağustos 2017

Son 10 yıldır, yaz tatilimin bir bölümünü neredeyse aynı arkadaşlarımla beraber mavi yolculuk yaparak geçiriyorum. Bilmeyenler için mavi yolculuk, bir teknenin içinde, neredeyse ayağını toprağa basmadan, farklı koyları dolaşarak, her gece ayrı bir yerde demirleyerek geçirilen 1 haftalık bir tatil.

Uykunuzu güvertede yıldızların altında geçirdiğiniz, sabah duşunuzu denize atlayarak aldığınız, tahmin edilemeyecek kadar yüzülebilen, yenilen, içilen, sohbet edilen, sevenler için vazgeçilmez, alışamayanlar için ise dayanılmaz bir tatil biçimi.

Bu sene rota; Bozburun, Knidos ve Hisarönü körfeziydi. Tekrarlamaktan asla sıkılmadığım bu rota; Türkiye’nin en bakir ve temiz koylarına sahip. İkinci bir teknenin ışığını görmeden geçirebileceğiniz çok sayıda koy bulmak mümkün. Knidos antik şehrindeki arkeolojik kazının hızlanarak devam ettiğine şahit olmak beni çok mutlu etti.

İlgili konu: Güneşlenirken Cilt ve Deri Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Ferdi Kaptan ve teknesi Ece Sultan’ın bu seneki sürprizi Ferdi Kaptan’ın eşi Deniz hanımın ekibe katılmış olmasıydı ve tekneye kadın elinin değdiği fark ediliyordu.

Kanadalı dostlarımız, katılamayan arkadaşlarımızın eksikliğini hissettirmediler. Sohbetler renkli ve ülkenin gündeminin çok dışındaydı.

Aşçımız Ömer; bol zeytinyağlı ve güzel yemekleri ile midelerimize bayram yaptırdı. Günler nasıl geçti, anlayamadık. Şimdiden gelecek senenin planlarını yapmaya başladık bile. Önümüzdeki günlerde ofis ve ameliyathanenin getireceği strese hazır, tazelenmiş ve güçlenmiş olarak tatili tamamladım.