meme dikleştirme küçültme iyileşme süreci

Meme Küçültme ve Dikleştirme Ameliyatlarından Sonra İyileşme Süreci

15 Ağustos 2018

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi genellikle kısadır. 1 gece hastanede yatmak çoğu zaman yeterlidir. Bunu takiben 2-3 günlük bir ev istirahatinden sonra çok yorucu bir tempoda olmamak koşulu ile ev dışında günlük hayata başlanabilir.

Kolları, yaklaşık 2 hafta ağır işlerde kullanmamak ve çok yükseklere kaldırarak germemek iyi olur. Uzun yürüyüşlere 1 hafta içinde başlanabilir ancak koşu gibi sıçrayarak yapılan aktivitelerden 3-4 hafta uzak kalmak, kolları zorlayan ağır sporları ise 6 hafta kadar yapmamak yerinde olur.

İlgili konu: Karından Alınan Yağ ile Meme Ameliyatı Yapılabilir mi?

Çok çabuk yan yatılabilir olsa bile 1 ay kadar yüzü koyun yatmamak yerinde olur. Aşırı sıcak banyolar, sauna ve solarium gibi ortamlardan 2 ay kadar uzak kalmakta fayda vardır.

Peki bu ameliyatlardan sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarından sonra iz kaçınılmazdır. Ancak bu izleri kısa tutmak ve uygun yerlere konumlandırmak için çaba gösterilir. Meme başının çevresinde, renkli ve renksiz bölümün birleşme yerindeki iz genellikle çok iyi iyileşir ve dikkati çekmez. Kullanılan tekniğe göre meme altı kıvrımı ve memenin alt kadranında dikine bir kesi kullanılmışsa burada da izler oluşur. İlk aylarda izler daha belirgin olur, ilerleyen aylarda ise giderek soluklaşır.

İzler , dekolte bölgesine yerleştirilmez. İç çamaşırı ve bikininin altında kalacak şekilde planlanmasına çalışılır.