probiyotik beslenme

Probiyotikler ve Önemleri Konusunda Yanlışlarımız Var mı?

02 Kasım 2018

Son yıllarda, insan sağlığı için bağırsak florasının önemi, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemize yol açtı. Glutenden kaçınmak ve probiotik kullanımı giderek yaygınlaştı.

Peki probiotikleri giderek daha yaygın bir şekilde kullanırken ne kadar doğru hareket ediyoruz?

Konuyla ilgili yapılan iki farklı çalışma bu konuda bazı şüphelere yol açtı. Biopsilerle desteklenen çalışmalar, probiotiklerin bir grup insanda çok yararlı olduğunu gösterirken, bir grup insanda ise etkisiz ve hatta zararlı olduğunu ortaya koydu.

İlgili konu: Liposuctionda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Çalışmalar özetlenecek olursa; probiotiklerin etkilerini değerlendirmek için dışkı örneklerinin yeterli olmadığı, bazı kişilerin mevcut floralarının probiotiklerle değişmediği, bazı kişilerde antibiotik kullanımından sonra probiotik kullanımının kişinin orjinal florasına dönmesine yardımcı olduğu için yararlı olduğu, probiotik kullanımının kişinin özellikleri ve florasına göre farklı etkiler gösterebildiği, hayvanlarda yapılan çalışmaların ise pek yol gösterici olmadığını söyleyebiliriz.

Siz siz olun, probiotik kullanacaksanız bu bilgileri göz önünde bulundurun ve mutlak bir fayda görmeyebileceğinizi unutmayın.