ultrason tanı

Ultrasonun Plastik Cerrahide Tanı Amacıyla Giderek Artan Kullanımı

20 Kasım 2018

Tıbbın birçok alanında tanı amacıyla uzun yıllardır kullanılmasına ve birçok hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olmasına karşın ultrasonun, plastik cerrahide tanı amaçlı kullanımı oldukça yenidir. Toplardamarlarda oluşan pıhtıların saptanmasında kullanılabileceği gibi iki alanda daha kullanımıyla plastik cerrahiye çok önemli katkı sağlamıştır.

Bu yeni iki uygulama, liposuction ve yağ enjeksiyonları ile ilgilidir. Liposuction, karın bölgesinde etkili bir teknik olmasına karşın, dikkatsiz uygulamalarda -özellikle karın duvarı zayıfsa- yağ almak için kullanılan kanüllerin iç organ yaralanmalarına yol açması söz konusu olabilir. Ultrason, işlem öncesinde tanı amacıyla kullanılarak, karın duvarında bir fasya zayıflığı veya eksikliği saptanmasında yardımcı olabilir ve böylece işlem sırasında istenmeyen sonuçlardan kaçınılabilir.

İlgili konu: Yağ Aldırma Ameliyatı (Liposuction) Hakkında

Diğer uygulama ise, son yıllarda çok artan yağ enjeksiyonları ile ilgilidir. Brezilya kalçası olarak bilinen ve kalçaya yağ enjeksiyonu yapılan uygulamada, ne yazık ki son yıllarda ölüm vakalarına rastlanmıştır. Yapılan araştırmalar, yağ enjeksiyonunun kalçada, derine ve kaslara yapılması durumunda bu ihtimalin arttığını ortaya koymuştur. Ultrason ile yağ enjeksiyonunun deri altına yapıldığından emin olunduğunda, bu ölümcül komplikasyondan kaçınmak mümkün olmuştur. Ultrason ile yağ enjeksiyonunun kasa yapılmasından kaçınmaya çalışılmalıdır.

Ultrason, plastik cerrahide her geçen gün daha çok kullanılacak bir tanı tekniği olarak giderek daha çok önem kazanmaktadır.