melatonin guvenli mi

Melatonin Kullanımı Artıyor, Peki Güvenli mi?

28 Kasım 2018

Özellikle uyku bozuklukları için tavsiye edilen melatonin, giderek artan bir hızla tüketilmekte. ABD’de 2018 yılında melatonin içeren haplar için 400 milyon dolar harcanmış. 2012 yılında ise bu rakam yaklaşık yarısı kadardı. Artış hızı müthiş. 3 milyon erişkin, yarım milyon çocuk kullanıyor. Öylesine bir sektör haline gelmiş ki melatoninli çaylardan, ağız spreylerine, hayvan şekilli jellere kadar farklı şekilde üretiliyor ve pazarlanıyor.

Ancak, melatonin basit bir madde değil, bir hormon. Kolay ulaşılabilir olması nedeniyle çok hafife alınabiliyor.

Peki bu hormon ve kullanımı ne kadar güvenli?

İlgili konu: Estetik Alanında Sosyal Medyada Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklarda kullanımı konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor. Yanlış kullanımı ve doz aşırılığı nedeniyle yapılan başvurular hızla artıyor. Bunun bir vitamin olmadığı, bir hormon olduğu hatırlanmalı. Uykuya yardımcı etkileri tartışılmaz. Kısa dönemli kullanımları ile ilgili bir sorun yokken uzun vadeli kullanımları ile ilgili bilgilerimiz kısıtlı.

1958 yılında keşfedilen bu ilaç, vücudun doğal saatini düzenleyerek etki ediyor. Gün ışığı azaldıkça vücutta melatonin yükseliyor ve uyku hissi oluşuyor. Dışarıdan alınan hormon bu şekilde uykuya yardım ediyor.

Uzun ve aşırı kullanımında, vücudun doğal saatinde şaşmalara yol açabiliyor. Ayrıca yanlış saatlerde almamak gerekiyor. Çocuklarda doktor kontrolünde kullanalım ve uzun döneme yaymayalım.