burun ameliyatı solunum

Burun Ameliyatlarından Sonra Solunum Sıkıntısı

11 Aralık 2018

Burun ameliyatları çoğu zaman estetik nedenlerle yapılsa da, başvuran kişilerin önemli bir kısmında eşlik eden solunum zorlukları da vardır. Ameliyat planlamalarında, solunumun daha iyi olması için varsa septum eğrilikleri ya da burun içindeki etlerde mevcut büyümelerin küçültülmesi gibi ilave işlemler eklenir. Bu uygulamalar ile birlikte ameliyattan sonra kişinin burnundan daha rahat nefes alması çoğu zaman mümkündür.

Ancak bir grup hastada, ameliyattan önce solunumla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen ameliyattan sonra nefes alıp vermekte bir zorlukla karşılaşılması, gerek kişilerin anatomilerinin, gerekse ameliyatta yapılan bazı işlemlerin gözden geçirilmesine yol açmıştır.

İlgili konu: Dikişsiz Burun Ameliyatı Hakkında

Ameliyatta, burnun küçültülmesi için yapılan işlemlerin bir bölümünün burun içindeki anatomiyi daralttığı söylenebilir. Neden bazı hastalarda bu durum daha belirgin, bazı hastalarda belirsiz olmaktadır? Bu soruya cevap verebilecek bir çalışma son günlerde yayınlandı. Burun anatomisinin kemik ve kıkırdak oranlarının incelendiği çalışmada, kısa burun kemiklerine sahip kişilerde (burun uzunluğunun yarısından daha kısa kemik olması) septumun boyutları ve solunum alanının estetik ameliyatlardan daha çok etkilenebilecek özellikte olduğunu ortaya koydu.

Bu bilgi ile, kısa burun kemiklerine sahip kişilerin estetik ameliyatlardan sonra daha çok solunum sıkıntısı yaşayabilecekleri ve bunun için ilave önlem alınması gerektiği söylenebilir.