kalp sağlığı için egzersiz

Kalp Sağlığının Korunmasında Hangi Tip Egzersizler Daha Faydalı?

19 Aralık 2018

Daha sağlıklı bir yaşam için beslenmeden egzersize her gün yeni öneriler ve uygulamalar tartışılıyor. Son çalışmalardan birisi de koşu ya da yürüyüş gibi dinamik egzersizler yerine, güç antremanları olarak adlandırılan statik egzersizlerin kalp sağlığı açısından daha faydalı olabileceğini ortaya koydu.

St. George Üniversitesi’nde yapılan çalışma 4000 erişkin erkek üzerinde gerçekleştirildi. Kardiovaskuler risk faktörleri gözden geçirildiğinde, statik güç egzersizlerinin dinamik olanlardan daha fazla koruyuculuk sağladığı belirlendi. Statik egzersiz yapanlarda, hipertansiyon, obezite, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliğine daha az rastlandı.

İlgili konu: Dünyanın En İyi ve En Kötü Diyetleri

Aslında bu iki tip çalışmayı kıyaslamak teknik olarak çok kolay değil. Birçok kişi, statik ve dinamik egzersizleri bir arada yapmakta ve bu nedenle hangisinden daha çok yararlanıldığı anlaşılamamaktadır. Bu çalışma iyi bir örnekleme ile bu kıyaslamayı gerçekleştirmiş ve statik çalışmaların en az dinamik olanlar kadar yararlı olduğunu ortaya koymuştur.