testesteron ilaçlarıyla ilgili sorular

Testesteron Kullanımıyla İlgili Cevaplanmamış Sorular

07 Ocak 2019

50 yaş üstündeki erkeklerin testesteron kullanımı giderek yaygınlaşıyor ve bazı ülkelerde etiketli testesteron kullanımı dışında etiketsiz olarak da çok sayıda ürün piyasada yer almaya başladı. Ancak, testesteron kullanımının kalp damar hastalıklarını arttırdığına dair yayınlar bu ilaçların kullanımı konusunda uyarı niteliği taşıyor.

Amerika’da yapılan ve milyonlarca erkeğin bilgilerinin incelendiği bir çalışmada ilginç bilgilere ulaşıldı. Araştırmaya göre erkeklerin %7’si testesteron kullanmakta ve bu ilaçların önemli bir bölümü etiketsiz ilaçlardan oluşmaktadır. Testesterona ilaçlarına harcanan para ise 2007 yılında 100 milyon dolardan, 2016 yılında 400 milyon dolara ulaşmıştır.

İlgili konu: Penis Büyütme Amacıyla Kullanılan Dolgular: İşler Ters Gidebilir mi?

İlginç bir diğer bulgu ise testesteron kullanımının kalp damar hastalığı olan erkeklerde, olmayanlara kıyasla daha çok olmasıdır. 2013 ve 2014 yıllarında testesteron kullanımı ile inme ve enfarktüs ilişkisini ortaya koyan iki farklı çalışmanın yayınlanması testesteron kullanımının güvenliğinin tartışılmasına yol açtı.

2022 yılında tamamlanması beklenen çalışmanın ön raporlarına göre, gerek yaşlanma, gerekse seksüel aktivite konusunda tam olarak ortaya konulamamış yararları için kullanılan testesteronun, kalp damar hastalıkları konusunda zararlı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.