aralikli beslenme

En İyisi: Aralıklı Açlık ve Düşük Kalorili Diyet

05 Şubat 2019

Günümüz dünyasında şişmanlık ve bu nedenle yapılan diyetler konusunda her gün yeni bir bilgi veya görüş ortaya atılıyor.

Aşırı kilolu kadınlarla yapılan bir araştırmada, haftada 3 gün aç kalmak ve bunu düşük kalorili bir diyetle kombine etmek hem zayıflama hem de kalp sağlığı açısından fayda sağlamıştır.

Avustralya kökenli çalışma, sözü edilen beslenme biçiminin, sadece aç kalanlara veya sadece düşük kalorili gıda alanlara kıyasla daha etkin olduğunu ortaya koydu. Bu beslenme biçimi ile yaklaşık haftada 1 kilo verilebildiği gösterildi.

İlgili konu: Liposuction – Vakumla Yağ Alma

Çalışma orta yaş düzeyinde ve obez olan 90 farklı kişiyle yapıldı. Çalışmanın ortaya koyduğu en önemli bilgi ise aralıklı açlık periodlarının sadece ve devamlı kalori kısıtlamasından daha etkili olduğunu ortaya koymasıydı.

Çalışmayı çok küçük bir grupla yapıldığı için yetersiz bulanlar da oldu. Bu çalışmacılar, bulguların daha büyük guruplarda test edilmesi gerektiğini öne sürdüler.

Şişmanlık toplumları tehdit etmeye devam ettikçe diyet ve zayıflama konusunda çeşitli çalışmalar ve öneriler yapılmaya da devam edilecek.