vajinal lazer

Vajinal Lazer Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

11 Mart 2019

Vajinal lazer tedavileri, menopoz, kuruluk, ağrı ve seksüel disfonksiyonların tedavisinde kullanılarak, bu sorunların azaltılmasında başarı sağlamıştır. Ancak, bu uygulamalar ne kadar güvenlidir? Cevaplandırılması gereken bu soruyla ilgili yapılmış yeni bir çalışma, lazer uygulamalarının yara ve nedbelere yol açabileceğini ortaya koymuştur.

4 olguyu içeren bu çalışmada, lazer tedavisi sonrası kadınlarda cinsel ilişki sonrası ağrının arttığı görülmüştür. Bu olgularda, vajinada yırtılma, kanama ve nedbe dokusu oluşumuna da rastlanmış ve ilave tedavi gerekmiştir.

İlgili konu: Vajina Daraltmak İçin Estetik Operasyon Tek Çözüm müdür?

Menopoz dergisindeki çalışma, lazer cihazlarının güvenliğinden emin olunmadığını ve tam olarak yan etkilerinin incelenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle, uzun ve tekrarlayan tedavilerin sonuçları konusunda bilgiler eksiktir. Bu çalışmada, lazer sonrası ilk cinsel ilişkide kanama nedeniyle acil servise başvuran olgular olmuştur. Özellikle, cinsel ilişkide zorluk nedeniyle lazer tedavisi gören bir olguda, tedavi sonrası cinsel ilişkinin daha zorlu hale gelmesi, libido azlığı ve orgazm güçlüğü oluşmuştur.

Vajina atrofisinde, lazerle incelmiş ve dolaşımı bozulmuş vajina duvarının atılması ve kan dolaşımı zengin olan daha güçlü yeni bir tabakanın oluşması hedeflenmektedir. Fakat uygulamanın ne kadar güvenli olduğu ile ilgili bilgiler bu örneklerde görüldüğü gibi yetersizdir.