google kok hucre reklamlari

Google Kök Hücre Tedavileri ile İlgili Reklamları Yasakladı

16 Eylül 2019

Google, kök hücre ve gen terapileri ile ilgili reklamları, gerekli klinik testleri tamamlamadıkları ve kanıtlanmış tedaviler olmadıkları gerekçesiyle yasakladı. Yaptıkları açıklamada, bu tedavilerin biomedikal ve bilimsel olarak tam bir temele oturmadıkları belirtildi. Üzerlerinde çalışmalar yapılabilecek bazı temel bilimsel bulgular ve kısıtlı klinik deneyimler olmakla birlikte yaygın bir şekilde kullanılmalarına yetecek düzeyde klinik testler olmadığı vurgusu yapıldı.

Google şirketini bu şekilde davranmaya itenin ne olduğu incelendiğinde; bazı kötü niyetli kişi veya kurumların henüz kanıtlanmamış tedavileri abartılı bir şekilde öne sürerek ticari kazançlar sağlamalarının önüne geçmeyi hedeflediği görülebilir. Bu tedavilerin zaman zaman çok tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Klinik çalışmalar tamamlanmadan kök hücre ve gen terapilerinin Google platformunda yer alması, şirketi olası kötü sonuçlarda sorumluluk sahibi yapabilir.

İlgili konu: Kontrolsüz Estetik, Estetik Değildir!

Bu gelişmeye; Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği de destek vermiş ve kanıtlanmamış kök hücre tedavilerinin erken ve ticari bir şekilde pazarlanmasının halk sağlığını tehdit ettiğini, biomedikal araştırmaların gelişimini ve yeni terapilerin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasının önünde bir engel olduğunu belirtmişlerdir.

Google bu adımı, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin, kanıtlanmamış gen terapileri kullanan birkaç kliniği kapatmasından sonra atmıştır. Gen terapileri ile ilgili testler ve klinik çalışmalar tamamlandıkça ve kanıtlara ulaşıldıkça, gen terapilerinin yaygınlaştırılması daha sağlıklı ve faydalı bir yol olacaktır.