meme-ameliyati-sonrasi-silikon-sertligi

Meme Ameliyatı Sonrasında Silikonda Sertlik Hissetmek

01 Ağustos 2014

Meme büyütme ameliyatlarında, genellikle tercih edilen yöntem silikon meme protezleri kullanılmasıdır. Meme estetiği ameliyatından sonra ilk aylarda memeler sert ve hassastır. Bu sertlik, silikonun sertliğinden çok ameliyat travmasına bağlıdır ve zamanla azalır. Bunu izleyen dönemlerde, ödem azalır ve iyileşme tamamlanırken memede silikonun gerçek sertliğini hissetmek mümkün olur.

Silikon protezler, üretimlerinde kullanılan kılıf ve silikon içeriğin özelliklerine göre farklılıklar gösterirler. Bir kısmı çok yumuşakken, form stable denilen yeni jenerasyon protezler daha serttir ve bunlar memenin durumuna göre bazen tercih edilirler. Özellikle, küçük memelerde, memenin bazı gelişimsel deformitelerinde, sert (form stable) implantlar memenin daha iyi şekil alması için tercih edilebilirler.

İlgili konu: Meme Ameliyatı Sonrasında Göğüs Silikonu Yumuşama Süresi

Hangi tip protez kullanılırsa kullanılsın, genel olarak beklenti, ameliyatı izleyen aylarda memenin giderek yumuşaması ve doğallaşmasıdır. İlk 6 aydan sonra meme giderek sertleşiyorsa, akla Kapsül Kontraktürü denilen ve istenmeyen bir komplikasyon gelmelidir. Kapsül kontraktürü, silikon proteze karşı oluşan, vücudun aşırı tepki vermesi olarak adlandırılabilecek ve silikonun çevresini saran sert bir kılıfın oluşması halidir.

Kapsül hafiften ileri evrelere farklı biçimlerde karşımıza çıkabilir. Hafif kapsül kontraktürü tedavi gerektirmez ve memede hafif bir sertlikle kendini gösterir. İleri derecede kapsül kontraktürü ise ağrılı olabilir ve memeyi deforme edebilir. Bu durumda, yeniden ameliyata, kapsülün çıkarılması ve silikonun değiştirilmesine kadar gidilebilir. Kimde ve hangi durumda silikona karşı kapsül oluşacağını önceden anlamak mümkün değildir ve görülme oranı %5’ler civarındadır.