domuz-burun-sorunu-nedir

Domuz Burnu Ucu Sorunu Nedir, Nasıl Düzelir?

02 Ağustos 2014

Domuz burnu, özellikle çok kısa ve burun ucunun, burun delikleri görülecek şekilde aşırı yukarı dönük olması şeklinde kendini gösteren bir sorundur. Burnun yapısı doğuştan bu şekilde olabileceği gibi, bazen estetik ameliyatlar burnun aşırı kısaltılması ve burun ucunun aşırı kaldırılması amacıyla da olabilir.

Nedeni doğumsal veya önceden geçirilmiş bir ameliyata bağlı da olsa, domuz burun olarak adlandırılan durumun çözümü komplike bir ameliyatı gerektirir. Genellikle, burun boyunun uzatılması ve aşırı kalkık burun ucunun düşürülmesi, kaburgadan alınacak sert kıkırdak dokusunun kullanılması ile sağlanır. Bazen, kıkırdak dokusunun kullanılması yetmez, burun içi yumuşak dokusu ve burun derisinin esnetilmesi gerekir. Yumuşak dokunun çok yetersiz olduğu durumlarda, kulaktan alınan deri de içeren yamalar kullanılabilir.

İlgili konu: Burun Estetiği İçin Ameliyatsız Seçenekler Var mı?

İleri cerrahi teknikler kullanılmasına ragmen, domuz burnu veya diğer bir deyişle aşırı kısa ve kalkık burunların düzeltilmesinde bir yere kadar netice alınır. Çok uzatmak veya düşürmek zor olabilir. Bu konuda simulasyon çalışmaları bize yardımcı olur. Sağlanabilecek sonuçlar ve limitler resim üzerinde konuşulabilir.

Doğuştan mevcut bir domuz burnu görüntüsünün düzeltilmesi için ameliyat dışında bir teknik yoktur. Ameliyatı için cerrahın ileri derecede deneyimli olması gerekir. Kısa burun ucunun düzeltimesi, burun cerrahisinin en zor ameliyatlarından biridir.