karin-germe-ameliyati-sonrasi-dogum

Karın Germe Ameliyatından Sonra Doğum Yapmak

19 Ağustos 2014

Karın germe ameliyatı, göbek altındaki hafif bir deri fazlalığından, yağ alınması, karın kasının onarılması ve geniş bir deri alınarak, karnın sıkıca gerilmesine kadar geniş bir yelpazedeki ameliyatların hepsine verilen bir isimdir. Karına yapılan küçük ve sınırlı ameliyatların peşinden doğum yapılması bir özellik içermediği için bu yazıda, en geniş ve tam şekliyle yapılmış bir karın ameliyatı sonrası doğumu tartışacağız.

Öncelikle doğum, anne karnında, uterus (rahim) içinde çocuğun gelişimi ile birlikte, tüm yumuşak dokuların genişlemesi şeklinde gerçekleşir. Karın kası gevşer ve genişler, deri altı ve deri dokusu da buna eşlik eder. Genişleme çok hızlı ve aşırı olursa, bazen karın kası ayrışabilir veya yırtılabilir ve fıtık oluşabilir.

İlgili konu: Hamilelikte Oluşan Çatlakların Estetikle Giderilmesi

Karnında ileri derecede deformasyon olduğu için karın germe ameliyatı olan bir kişi hamile kalabilir mi?

Şüphesiz kalabilir. Teknik ve tıbbi bir engel yoktur. Hamile kalabilir ve çocuk doğurabilir.

Karın germe ameliyatı olan kişi ne zaman hamile kalmalıdır?

İdeal olan, kişinin bir karın deformitesi varsa ve düzeltilmesini istiyorsa, öncelikle planlarını gözden geçirmesidir. Eğer yakın zamanda bir gebelik niyeti varsa önceliği gebelik ve doğuma vermeli, sonrasında karın germe işlemi yaptırmalıdır. Böyle bir niyeti yokken, karın germe işlemi yaptıran ve sonrasında sosyal veya kişisel nedenlerle planları değişen, doğum düşünmezken doğurmaya karar veren bir kişi en azından, ameliyatından sonra 6 ay kadar beklemelidir. Bu süre içinde, karın germe ameliyatı sırasında onarılmış olan karın kası ve yumuşak dokular büyük oranda iyileşmesini tamamlamışlardır.

Karın germe ameliyatı sonrası gebelik oluşan kişiler, aldıkları kiloyu kontrol etmeye çalışmalıdırlar. Gebelik sırasında alınan kilonun sınırlı olması komplikasyon olasılığını azaltır. Buna karşın, kontrolsüz ve aşırı kilo alınması, karın kasında ayrışma, yırtılma ve karın duvarı fıtığı veya deride çatlak oluşması gibi çok sayıda soruna yol açabilir.