yara-izi-olmadan-estetik-ameliyat

Yara İzi Olmadan Estetik Ameliyat Mümkün mü?

25 Ağustos 2014

Hiçbir iz yaratmadan estetik işlemler yapabilmek, sadece estetik işlemleri yaptıracak kişilerin değil, aynı zamanda plastik cerrahların da hayalidir. Bu amaçla, yıllar içinde yapılan çalışmalar, araştırmalar ve deneyler, önemli gelişmelere yol açmıştır. Bunlar arasında en önemli gelişme, kısa kesiler veya endoskop yardımıyla yapılan ameliyatlar olmuştur.

Özellikle, alın estetiği ve yüz ameliyatlarında, kısa kesilerin kullanılması önemli avantajlar sağlamıştır. Bu çalışmalar meme ameliyatlarında da daha kısa ve daha az dikkati çeken izlerle işlemlerin yapılmasına izin vermiştir. Ancak, dikkat edileceği gibi bu çalışmalar sadece izlerin boylarının ve görünürlüğünün azalmasına yol açarken, tamamen izsiz ameliyatlardan söz edilememektedir.

İlgili konu: Estetikle Yara İzi Geçirilebilir mi?

Tamamen izsiz ameliyatlar şimdilik hayaldir. Ancak, teknolojideki bazı gelişmeler enjeksiyonlar ve cihazlar yardımı ile bazı işlemlerin cerrahi olmadan çözümüne katkı sağlamıştır. Dolgular, botox uygulamaları, radyofrekans, laser ve ultrason cihazlarındaki gelişmeler, cerrahi bir kesi ve dolayısıyla bir ameliyat izi olmadan bazı sonuçlar alınmasını sağlamıştır.

Cerrahi işlem yapılan yerde, az veya çok, mutlaka iz kalır. Önemli olan bu izin dikkati çeken bir iz olmaması, doğal çizgiler içine saklanabilmesidir. Yara izi olmadan estetik ameliyat, günümüzde hala bir hayaldir.