Meme Büyütmede Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Sonuç Yaratır mı?

Meme Büyütmede Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Sonuç Yaratır mı?

25 Ocak 2015

Meme büyütme için silikon protezler dışında alternatif arayışlar, çok uzun yıllardır süre gelmektedir. Ameliyata gerek kalmadan ya da daha basit bir işlemle memenin büyütülmesi fikri, özellikle meme şeklinden hoşnut olmayan kadınlar için her zaman çok cazip olmuştur.

Silikon meme protezlerindeki ilerlemeler ve anestezi tekniğindeki gelişmelere rağmen, yine de meme şekliyle ilgili bir değişiklik düşüncesi olan kadınlar arasında, ameliyat olma oranının düşük olması aklımıza silikon meme protezleri dışında da bazı uygulamaların geliştirilmesi gerektiğini getirmektedir.

Unutulmaması gerekir ki silikon meme protezleriyle meme büyütme, hala en geçerli ve altın standarta bir işlemdir. Ancak Akdeniz tipi kadın olarak adlandırabileceğimiz üst bedeni dar, alt bedeni geniş ve yağlı kişilerde, basen, bel, bacaklar ve karından yağ alarak bunun göğüse enjekte edilmesiyle, göğüste birkaç bedenlik bir büyüme sağlanabilir. Bu ancak, göğüsün şeklinin genellikle iyi olması ve sadece bir dolgunluk hedeflenmesi durumunda mümkündür.

Aksi taktirde yağ dokusu enjekte edilerek göğüste bir dikleştirme ya da bir şekil değişikliği sağlanamaz. Ancak boyutu arttırılabilinir. Böyle bir işleme karar vermeden önce meme dokusunun, görüntüleme teknikleriyle incelenmesi, takibi gereken bir kist yada dokunun olup olmadığının araştırılması gerekir.

Memeye yağ enjeksiyonları silikon meme büyütme ameliyatlarına kıyasla daha pratik, iyileşmesi daha çabuk olan işlemlerdir. İşgücü kaybı daha azdır. Genellikle uygulamayı ilk günlerde daha belirgin bir ödem izler. İkinci, üçüncü günden itibaren ödem azalmaya başlar. Birkaç hafta içinde göğüs hedeflenen boyutuna ulaşır. Enjekte edilen yağın bir bölümünün vücut tarafından emilmesi söz konusudur. İşlem bazen 6 ay ya da 1 yıl sonra tekrarlanabilir. Nadiren de olsa göğüse enjekte edilen yağda kalsifikasyon adını verdiğimiz sertleşmeler söz konusu olabilir. Bunların radyolojik olarak meme tümörlerinden ayrılması mümkündür.

Memeye yağ enjeksiyonları çok yaygın olmamakla birlikte meme büyütme teknikleri arasında alternatif bir teknik olarak yer alırlar. Kök hücre çalışmalarında gelecekte oluşabilecek bazı ilerlemeler yağ enjeksiyonlarının göğüs büyütme işlemlerinde daha sık uygulanmasına yol açabilir.

Memeye yağ enjeksiyonları, sadece meme büyütme işlemleri dışında meme onarımları içinde de yardımcı bir yöntem olarak çok sık uygulanır. Memenin silikonlarla ya da sırt veya karından doku nakliyle yapılan onarımlarında belli bölgelerdeki deformitelerin, düzensizliklerin giderilmesi için yağ enjeksiyonlarının uygulanması, meme onarımlarının kalitesini çok geliştirmiştir.