erkeklerde-estetik-cerrahi

Erkeklerde Estetik Cerrahi Artan Bir Eğilim mi?

24 Mayıs 2015

Estetik endüstrisi olarak adlandırılan ve içinde estetik cerrahi, saç ekimi, dolgu, botox, laser, RF ve US teknolojileri gibi birçok segmenti barındıran uygulamaların erkekler arasında giderek arttığını söyleyebiliriz.

Yapılan çalışmalar, erkeklerde kas ve yağ dağılımının farklı olduğunu, yaşlanma sürecinin daha hızlı seyrettiğini, sigara içme oranının daha fazla, iyi sağlık hizmeti alma konusunda da daha eksik kaldıklarını ortaya koymuştur.

İlgili konu: Cerrah ile Hasta Arasında En Önemli Konu: İletişim

Bu nedenle erkeklerde estetik girişimler hem cerrahi hem de cerrahi olmayan uygulamalar açısından farklı planlanır.
Genel olarak erkeklerde estetik uygulamaların oranı %10’dur.Erkek anatomisi kadınlardan farklıdır ve kadınlarda estetik uygulamaların oranı %90’ı bulduğu için genellikle uygulama teknikleri kadınlara göre planlanmıştır.

Erkeklerin derisi daha kalındır. Yağ ve ter bezi gibi deri ekleri erkeklerde daha yoğun çalışır. Saç dağılımı ve biçimi androjenlerle kontrol edildiği için erkeklerde farklıdır. Alın ve çene yapısı ile alanı daha geniştir, yüzde kas kitlesi daha fazladır. Sakalı desteklemek için damarsal yapılar yüzde daha zengindir, bu nedenle işlemler sonrası kanama, morluk olasılığı daha yüksektir. Deri altı yağ dokusu erkeklerde daha ince, buna karşın karın içi organlar çevresindeki yağlanma daha fazladır.

Anatomik detayların ve farklı yaşlanma paterninin bilinmesi erkeklerde daha sağlıklı estetik işlemler yapılmasına yardımcı olur.