meme onarımı

Emzirme Zamanında Meme Ameliyatı Olunabilir mi?

09 Eylül 2015

Gebelik döneminde süt vermeye hazırlanan göğüsler, gebeliğin sona ermesi ile oluşan hormonal değişikliklerle süt salgılamaya başlarlar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte süt verme süresi birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişebilir. Bu dönemde meme bezinde oluşan salgı, süt kanalları boyunca meme ucuna ulaşır ve çocuğun meme ucunu emmesi ile boşalır. Emme hareketi yeni süt oluşumunu da uyarır.

Bu dönem, memenin gergin, şiş ve hassas olduğu bir dönemdir. Memenin boşalması ile rahatlayan meme, süt bezlerinin aktivitesi ile yeniden dolar ve gerginleşir. Emzirme dönemi bittikten sonra birkaç ay daha meme içinde az da olsa bir aktivite devam edebilir.

İlgili konu: Meme Ameliyatı Sonrası Oluşan Ödem Nasıl Giderilir?

Süt verme dönemi veya süt verme işlemi bittikten sonra birkaç ay meme ameliyatları için uygun değildir. Kanallar sütle dolu olabilir ve içlerinde zaten bir ölçüde mevcut bazı yararlı mikroorganizmaların yoğunluğu oldukça fazladır. Bu zamanda kan damarları genişlemiş ve yoğun bir kan akımına sahip hale gelmiştir. Bu dönemde yapılacak ameliyatlar hem enfeksiyon hem de yara iyileşmesi açısından sorun yaratabilir. Meme protezi ameliyatlarında ilk planda bir sorunla karşılaşılmasa bile kapsül kontraktürü dediğimiz geç sorunlar karşımıza çıkabilir.

Süt veren annelerin, bir meme estetiği planlıyorlarsa, süt verme işlemi bittikten birkaç ay sonra, göğüsleri iyice rahatladıktan sonra ve mümkünse ideal kilolarına yakın bir noktada, bir meme ultrasonografisi de çektirerek doktora başvurmaları yerinde olacaktır.