liposuction - yağ aldırma ameliyatı

Liposuction Ameliyatı Kaç Yaşından Sonra Yapılmalı?

09 Eylül 2015

Lipoosuction dünyada en sık uygulanan estetik cerrahi işlemi olma özelliğini koruyor. Yanlış beslenme, küçük yaşlarda alınan kiloların yarattığı deformiteler bu ameliyatın değerini korumasına yol açıyor. Vücuttaki yağ dağılımının bozuk olmasına bağlı oluşan deformitelerin giderilmesinde yararlı olan liposuction, yanlış uygulandığında önemli sorunlara yol açabiliyor.

Karşılaşılan en önemli sorun, liposuction’ın bir heykel şekillendirir gibi vücudu şekillendireceğine dair yanlış algı. Alınacak yağın miktarı ve yeri, vücudun özellikleri ile belirleniyor. Aşırı yağ alınması çöküntülere veya deri sorunlarına yol açabiliyor. Tekrarlayan liposuctionlar deri kalitesini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

İlgili konu: Liposuctionda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Liposuction konusunda önemli bir konu da uygulamanın yapılacağı yaştır. Bu konuda özel bir kural olmamakla birlikte, çocukluk çağında bu ameliyatlar rekonstrüktif ameliyatlar dışında önerilmez. Estetik açıdan kişinin kendi vücudu ile ilgili sağlıklı karar verebileceği en erken yaş 18’dir. Bu yaştan önce sadece ileri deredece lipodistrofi denilen, vücudu ciddi oranda deforme ederek psikolojik sorunlara yol açabilen durumlarda 16 yaşından sonra bu işlem planlanabilir.

Liposuction konusundan bir diğer istisna, erkeklerde görülen jinekomastidir. Ergenlik döneminde göğsün yağlanması ile karakterize olan bu sorunun çözümü için 18 yaşın beklenmesine gerek yoktur. Oluştuktan sonra 2 yıl içinde kendiliğinden düzelmediyse genellikle düzelmez ve çözümü çoğu zaman liposuction’dır. Bu durumda bekleyerek, jinekomastisi olan çocuğun yaşam kalitesinin kötüleşmesine izin vermek ve psikolojik sıkıntılar yaşamasına yol açmak anlamsızdır. İşlemin detayları anlatılarak bu ameliyat 16 yaşından itibaren yapılabilir.