burun-estetigi-son-trendler

Burun Ameliyatlarında Morluk Önlenebilir mi?

11 Ekim 2015

Burun ameliyatı özellikle ülkemizde, en sık uygulanan estetik ameliyatlardan biridir. İyileşmenin hızlanması, erken dönemde normal hayata dönülebilmesi, çalışmaya başlanabilmesi bu ameliyatın daha popüler hale gelmesine yol açmıştır.

İyileşmeyi hızlandırmak, morlukları en az düzeyde tutabilmek için hem hastaya hem de cerraha düşen hususlar vardır. Ameliyattan önce 1 hafta kadar aspirin, bitki çayları, antioksidan ve vitaminlerin kullanılmaması gerekli ve önemli bir önlemdir.

İlgili konu: Burun Ameliyatı ile Nefes Alma Zorluğu Giderilir mi?

Cerrah, tüm estetik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi dokuya saygılı ve minimum travma yaratan teknik ve aletleri seçer. Son yıllarda, anatomiyle ilgili çalışmalarımızın verdiği bilgiler, cerrahi aletlerde yeniliklerle ameliyat sonrası ödem ve morluklar daha da azalmış ve iyileşme hızlanmıştır.

Ameliyatın bitiminde, hasta uyandırılırken aneztesiztin yaklaşımı, efor yaptırmadan hastayı uyandırabilmesi ve ağız mide içeriğinin temizlenmesi ile ameliyat sonrası bulantı hissinin azaltılması da iyileşmeye olumlu katkı sağlar.

Aynı tarzda cerrahi girişime, farklı hastalarda farklı cevaplar alınabileceği de unutulmamalıdır. Bazı kişiler, daha fazla şişmeye ve morarmaya yatkındırlar. Bu hastalarda bile, burun ameliyatının erken dönemi geçince iyileşme konusunda diğer hastalarla bir fark beklenmez.